...

Adaptacja poddasza – zamieszkaj na strychu!

Adaptacja poddasza – zamieszkaj na strychu!

Domy z użytkowym poddaszem cieszą się niesłabnącą popularnością. W nowych projektach często spotykamy się z potrzebą „skosów”, które już na etapie projektowania możemy ciekawie i pomysłowo zaaranżować. Są jednak budynki pochodzące z ubiegłego wieku, gdzie pod dachem kryje się jedynie strych i graciarnia. Te pomieszczenia z założenia nie miały stanowić powierzchni mieszkalnej, dlatego wciąż niewiele osób wyobraża sobie, w jaki sposób mogłyby stać się użyteczne i praktyczne.

Zalety adaptacji strychu

Odzyskana przestrzeń na poddaszu może pełnić funkcję dodatkowego pokoju, a nierzadko również odrębnego mieszkania. Pomysłowo urządzone poddasze, pomimo wielu skosów, może być niezwykle atrakcyjne. W takich pomieszczeniach powstają bowiem bardzo przestronne wnętrza, z opcją niestandardowych i ciekawych rozwiązań.

Potrzeba dodatkowej powierzchni użytkowej pojawia się na każdym etapie naszego życia. Przyda się, jako osobny pokój dla dorastającego dziecka, pomieszczenie dla seniora, którym trzeba się już zająć lub jako osobne mieszkanie, mogące przynieść dodatkowe zyski z wynajmu.

Trudności w adaptacji poddasza

Ciemny, niewysoki i bardzo zaniedbany strych znaleźć można w wielu domach, których właściciele – mimo potrzeby dodatkowej powierzchni użytkowej – nie widzą w nim większego potencjału. Nawet, jeśli ktoś zdecyduje się już na adaptację zapomnianego poddasza, może nie być zadowolony ze swojej decyzji, jeśli odpowiednio nie zaprojektuje nowego wnętrza. Nie jest bowiem łatwo wykorzystać wszystkie zakamarki lub ustawić wyposażenie. Piękna, drewniana konstrukcja, więźba dachowa, czy słupy będą z pewnością ozdobą pomieszczenia, ale jeśli nie przemyślimy ich wykorzystania – mogą skomplikować nasze plany.

Decydując się na dodatkowe pomieszczenie tuż pod dachem, trzeba pamiętać o prawidłowo zaprojektowanej izolacji, aby latem nie narzekać na zbyt wysokie temperatury, a zimą na zbyt niskie. Jeśli będziemy chcieli stworzyć pomieszczenie mieszkalne na strychu, to warto liczyć się z tym, że brak sąsiadujących pokoi powyżej może też podwyższyć koszty ogrzewania całego domu.

Adaptacja poddasza z pomocą architekta

Dużą zachętą do adaptacji poddasza jest możliwość naprawdę ciekawych aranżacji wnętrz. Zdarza się jednak często, że poddasze jest zbyt niskie, by móc w nim wyprostować plecy, ale to również nie stanowi problemu dla doświadczonych projektantów. Można bowiem wykorzystać taką powierzchnię, budując na niej antresolę! Wówczas przyda się, jako pokój do pracy przy biurku lub część wyłącznie do spania. Dzięki pomocy architekta, na każdym strychu – wysokim lub niskim – można zagospodarować niemal wszystkie metry kwadratowe, szczególnie, jeśli urządzimy tam pomysłowe systemy do przechowywania.

Adaptacja poddasza na mieszkanie wymaga znajomości prawa budowlanego i dobrego projektu. Każda większa przebudowa poddasza, która wiąże się z ingerencją w konstrukcję i wygląd budynku wymaga zachowania tych samych procedur, co przy budowie domu. Do takich prac należą m.in. wzmocnienie stropu, zmiana więźby, budowa lukarny czy wstawienie okna, Wcześniej fachowiec powinien jeszcze ocenić stan stropu, oraz sprawdzić, czy wysokość strychu po ociepleniu i ułożeniu posadzki będzie wystarczająca i zgodna z potrzebami właściciela.

Nasze biuro funkcjonuje na rynku już od wielu lat, podczas których wykonaliśmy mnóstwo adaptacji i aranżacji poddasza. To dało nam niezbędne doświadczenie nie tylko w projektach, ale również w procedurach, które trzeba przejść od pomysłu do realizacji.

Może zanteresujesz się również innymi naszymi artykułami?

Projekt remontu kamienicy Warszawa

Projekt remontu kamienicy Warszawa

Projekt remontu kamienicy Warszawa Wpisywanie zabytków do rejestrów, czyli Gminnej Ewidencji Zabytków czy Rejestru Zabytków, w ostatnich latach przybiera intensywną formę. Zmiany w prawie budowlanym a także w ustawie o Zabytkach spowodowały w praktyce zrównanie rangi...

Nadbudowa Willi

Nadbudowa Willi

Nadbudowa miejskiej willi w zabudowie bliźniaczej w sercu Warszawy – ul Rzymska Nadbudowa willi, budynku jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej w historycznej dzielnicy Warszawy to temat o tyle ciekawy i pasjonujący co pracochłonny. Trudny, bo trzeba współpracować z...

Projekt kamienicy Warszawa

Projekt kamienicy Warszawa

Projekt Kamienicy Warszawa - Odnowienie Zabytku Zabytkami warszawskimi, zajmujemy się jako projektanci  i miłośnicy zabudowy dawnej Warszawy. Nasze projekty remontów kamienic Warszawskich przedstawialiśmy już nie raz. Pomimo trwającej już od wielu lat wspomaganej...

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.