Projekt remontu kamienicy Warszawa
Wpisywanie zabytków do rejestrów, czyli Gminnej Ewidencji Zabytków czy Rejestru Zabytków, w ostatnich latach przybiera intensywną formę. Zmiany w prawie budowlanym a także w ustawie o Zabytkach spowodowały w praktyce zrównanie rangi rejestrów obiektów zabytkowych a także zaostrzenie ich form ochrony. Wymagania urzędów ochrony konserwatorskiej stają się coraz większe. Inwestorzy muszą liczyć się pisemnymi uzgodnieniami i wymaganiami dotyczącymi ochrony poszczególnych elementów budynku. Zalecane przez Konserwatora wykonywanie badań przez uprawnione osoby i tworzenie dokumentacji konserwatorskich na koszt Inwestora jest dzisiaj powszechne. Można ubiegać się o rożnego rodzaju dotacje czy partycypację w kosztach wykonania takich badań. Z uwagi na to, że wykonie takiej dokumentacji jest jednak niewielkim udziałem w stosunku do kosztów całego remontu, Inwestorzy często decydują się na pokrycie ich z własnych środków.
Wpisanie do rejestru zabytków lub Gminnej Ewidencji zabytków nieruchomości wiąże się zarówno z dodatkowymi przywilejami jak również z obowiązkami dla Właścicieli kamienic, Zarządców, Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami, Inwestorów czy Deweloperów, którzy zamierzają prowadzić inwestycję budowlaną na takiej nieruchomości.
Obowiązki to utrzymanie nieruchomości w należytym stanie i ochrona zabytkowych wartości. Ma to odzwierciedlenie w budżecie Właściciela. Posiadanie zabytku uprawnia do ubiegania się o dotacje, partycypację odpowiednich jednostek w kosztach napraw i remontów, a także uprawnia do tego, aby traktować ten budynek inaczej niż budynki współczesne. Nie jesteśmy tu zobowiązani np. do spełnienia wyśrubowanych wymagań dotyczących energooszczędności. Obowiązek spełnienia wymagań dotyczących termoizolacyjności i wymagań charakterystyki energetycznej np. za pomocą ocieplenia budynku i wprowadzaniu rozwiązań energooszczędnych w przypadku obiektu objętego ochroną staje się jedynie prawem, nie wymogiem. To duże ułatwienie w przeprowadzeniu projektu remontu kamienicy w Warszawie.
Formy ochrony zabytków
Dla Właścicieli i Zarządców kamienic warszawskich właściwie nie ma znaczenia w jakim rejestrze znajduje się obiekt. Może to być zarówno Rejestr Zabytków, jak również Gminna Ewidencja Zabytków. Często obiekt nie figuruje w żadnym rejestrze, ale z uwagi na usytuowanie w granicach obszaru znajdującego się pod jakąś formą ochrony konserwatorskiej, on także objęty jest jakąś formą ochrony. Dodatkowo obiekt może znajdować się w „otoczeniu zabytku” a to także implikuje konkretne wymagania dla tego typu obiektów.
W zależności od formy ochrony organy samorządu oraz nadzoru konserwatorskiego mają różne kompetencje w zakresie uzgadniania i wydawania zezwoleń.
Warszawa bardzo potrzebuje ochrony najbardziej wartościowych układów miejskich, zabytkowej zabudowy, a także innych mniejszych form czy elementów świadczących o historii tego miasta. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze społeczną stronę rewitalizacji. Miasto jest organizmem żywym, ze swoimi mieszkańcami, komunikacją, współczesną techniką i coraz bardziej zaawansowanymi technologiami budowlanymi. Proces projektowania takiego remontu kamienicy czy rewitalizacji fragmentu ulicy powinien być wypadkową tych wszystkich elementów.
Przebieg procesu projektowania remontu kamienicy daje możliwość uczestnictwa stron w postępowaniu. Nie tylko urzędy mają możliwość zabierania głosu w sprawie. Właściciele lub Zarządcy budynku, ale także właściciele nieruchomości sąsiednich, stowarzyszenia, inżynierowie, a także media. W wielu kontrowersyjnych przypadkach takie możliwości są nadużywane, co często powoduje, że proces projektu remontu takiej kamienicy w Warszawie staje się zadaniem bardzo trudnym.
Często proces ten jest formą rzeczywistego utrwalenia status quo, czyli pozostawieniu budynku dalszemu procesowi degradacji, a rzadko jest to platforma spotkań i wymiany doświadczeń w przeprowadzaniu procesu rewitalizacji miasta. Wyśrubowane wymagania konserwatorskie, protesty Właścicieli nieruchomości sąsiednich, brak wystarczającego finansowania niejednokrotnie znacznie przewyższającego budżety dla zwykłych współczesnych budynków staje is drogą przez mękę dla wszystkich tych, którzy chcą mieszkać w wyremontowanej kamienicy w Warszawie.
Wobec tego wszystkiego w sytuacji, gdy widzimy na budynku plakietkę „obiekt zabytkowy” powoduje to niemal natychmiast skojarzenia z utrudnieniami w postaci wielomiesięcznych uzgodnień z konserwatorem, skomplikowanym procesem, wykonywaniem dodatkowych opracowań, dokumentacji konserwatorskich, badań tynków, czy przeróżnego rodzaju ekspertyz.
Potencjalne utrudnienia związane z uzgodnieniami, wykonaniem odpowiedniej dokumentacji oraz właściwym nadzorem powoduje, że Właściciele odwlekają podjęcie decyzji o przeprowadzeniu remontu .
Stan budynku się pogarsza, dochodząc do stanu awaryjnego. Wtedy podejmowane są interwencje w postaci remontów punktowych. Tu załata się odpadający tynk na elewacji, tam wymieni się rurę spustową, gdzie indziej skuje odpadające kafelki w przedsionku lub wymieni kutą bramę na bardziej funkcjonalną. Takie remonty są podejmowane ad hoc, bez projektu, bez refleksji, bez nadzoru. Takie działania zamiast poprawy sytuacji tych budynków, przynoszą tylko szkody.
Wymieniana na przestrzeni lat w kamienicach stolarka okienna i drzwiowa są chyba najjaskrawszym przykładem takich remontów, które przyniosły najwięcej szkód. Plastikowe okna i rynny odzierają z charakteru najlepsze przykłady 19-sto wiecznej zabudowy Warszawy.
Rewitalizacja zabytkowego fragmentu miasta
Wciąż za mało jest takich inwestycji jak rewitalizacja ul. Ząbkowskiej w Warszawie.
To przykład współdziałania władz miasta ze stowarzyszeniami i mieszkańcami tego fragmentu dzielnicy Warszawy. Fragment od ulicy Targowej do ulicy Brzeskiej został objęty społecznym programem rewitalizacji i przeprowadzony w sposób skoordynowany i kompleksowy. Mimo pewnych niedociągnięć nie ma wątpliwości, że jest to przykład zaplanowanego i konsekwentnie przeprowadzonego przywracania świetności temu kawałkowi miasta. Oprócz współdziałania władz miasta, biura konserwatora zabytków a także stowarzyszeń nie bagatelną rolę odgrywa tu budżet. Na takie kompleksowe renowacje obejmujące całe fragmenty ulic przeznacza się dotacje, ustanawia specjalne fundusze. Budżety partycypacyjne są elementem wspomagający proces uzdrawiania tkanki miejskiej. Ustawa o rewitalizacji wprowadza możliwość dofinansowywania projektów remontów kamienic wpisanych do rejestru lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków na obszarach objętych uchwałą Rady Miasta i mechanizmy te w Warszawie funkcjonują. Wykonane przy wsparciu funduszy miejskich i przy nadzorze miasta projekty remontów kamienic w Warszawie mają szansę realizacji w terminie i bez większych perturbacji.
Innym ważnym społecznie aspektem takiego szerokiego podejścia do renowacji obiektów zabytkowych jest to, że sam proces jest platformą współdziałania wielu stron, elementem edukacji społecznej. Mieszkańcom Warszawy brakuje przestrzeni i platformy wymiany doświadczeń i pozyskiwania wiedzy na temat działań przy zabytkach. Często Właściciele poszczególnych zaniedbanych budynków nie wiedzą, jak wykonać pierwsze kroki aby podjąć się prac remontowych w kamienicy.
Jak sprawnie wykonać projekt remontu zabytkowej kamienicy w Warszawie?
Planując prace przy projekcie remontu kamienicy warszawskiej należy brać pod uwagę długość i złożoność procesu przygotowania takiej inwestycji. Wykonanie dokumentacji w odpowiednim zakresie, uzgodnienia, wybór wykonawcy z dużym doświadczeniem realizacyjnym, nadzór a także przede wszystkim finansowanie inwestycji. Wybór projektanta, któremu można zlecić pilnowanie i koordynację prac przygotowawczych z dużym doświadczeniem w projektowaniu remontów zabytkowych kamienic w Warszawie to klucz do sprawnego przeprowadzenia całego procesu projektowego. Przy odpowiedniej organizacji i czasie, który jest konieczny na realizację całego procesu możemy liczyć na sukces w postaci pięknie wyremontowanej kamienicy.