Projekt Kamienicy Warszawa – Odnowienie Zabytku
Zabytkami warszawskimi, zajmujemy się jako projektanci i miłośnicy zabudowy dawnej Warszawy. Nasze projekty remontów kamienic Warszawskich przedstawialiśmy już nie raz. Pomimo trwającej już od wielu lat wspomaganej programami unijnymi i rożnymi dotacjami rewitalizacji nieraz całych kwartałów takiej zabudowy, wiele z tych zabytków znajdujących się w ścisłych rejonach centrów dzielnic Warszawy: Śródmieścia, Żoliborza, Mokotowa, Pragi to obiekty nieraz w opłakanym stanie. Ale to akurat może nie najgorzej dla nich. Jeszcze mają one szansę świecić dawnym blaskiem w przeciwieństwie do tych, które czy to z powodu braku odpowiedniego nadzoru czy funduszy zostały już „wyremontowane” współczesnymi tynkami cienkowarstwowymi, często kiepskiej jakości, które się szybko brudzą, płytkami gresu pasującymi do starej kamienicy jak pięść do oka, nowymi balustradami na klatkach schodowych czy balkonach, zmienioną posadzką na klatce, która oryginalnie była pięknym i finezyjnym układem kolorowej terakoty.
Nawet takie elementy jak nielubiane przez niektórych lastryko, często także może świadczyć o charakterze wnętrz historycznych i jest warte szczegółowego opracowania projektu remontu.
Brama przy ul. Hożej
Kamienica przy ul Hożej na szczęście zachowała dużo ze swojego powojennego charakteru, oryginalnych materiałów elewacji i wykończenia budowlanego. Architektura budynku to jeden z wielu przykładów odbudowanych po wojnie kamienic, którym nieraz w szczątkowej formie udało si przetrwać. Forma odbudowy tego budynku tak jak w wielu przypadkach prowadzona była na miarę możliwości powstającej z gruzów stolicy. Elewacja frontowa od ulicy jest o wiele bardziej reprezentacyjna od elewacji od strony podwórza. Tutaj przy odbudowie nie zawracano sobie głowy architekturą i wyglądem. Brak tynków odsłania za to ceglaną ścianę, ukazującą fragmenty oryginalnych gzymsów czy obramowań okiennych. Dzięki temu możemy lepiej poznać budynek bez wykonywania ingerujących w strukturę budowli odkrywek. Kolejny interesujący element to przejście bramowe. W tym miejscu prowadzono już remonty i wymiany materiałów wykończeniowych. Nie wszystko niestety jest nienaruszone i oryginalne. Ale na szczęście możemy znaleźć też detale, które świadczą o zabytkowym charakterze budynku. Często występujące w kamienicach, które zachowały się po wojnie są odboje w bramach. To na ogół kamienne formy lub żeliwne odlewy pełniące funkcje zabezpieczające przed uszkodzeniami narożników ścian narażonych na obijanie się wozów wjeżdżających na podwórza. Te pachołki miały formy niskich okrągłych słupków, pachołków, a nawet krasnali, które produkowane były przez przedwojenne manufaktury, a dzisiaj można je zobaczyć chociażby w sąsiedniej bramie. W naszej kamienicy zachowane odboje mają kształt hełmów z okrągłymi główkami. Inny element na, który warto zwrócić uwagę to uchwyt na flagę na narożniku bramy. Finezyjnie kuta stal o motywach roślinnych zachowana została w doskonałym stanie.
Zniszczone elementy
Co w przypadku gdy oryginalne elementy zostały już usunięte? Naszym zdaniem należy w takich przestrzeniach nawiązywać do charakteru budynku, okresu z którego pochodzi ale też zastosowania materiałów trwałych i niezawodnych. Nie muszą to być kopie starych elementów, ale szczegółowe i dokładne podejście do każdego detalu może zaowocować twórczym nawiązaniem do oryginalnego okresu z którego pochodzi budynek.
Nad każdym elementem w zabytku pochylamy się z pieczołowitością. Każdy z takich elementów należy szczegółowo opisać, a projekt kamienicy uzgodnić z urzędem konserwatorskim w Warszawie i później wykonać zgodnie z projektem.
Prace przy zabytku
Działania nad wypracowaniem dobrego rozwiązania z urzędem konserwatorskim zajmują wiele czasu a także przygotowania wielu materiałów, propozycji. Pozwolenie konserwatorskie – finał uzgodnień z urzędem to tylko jeden z etapów prac ale w przypadku działań przy historycznej zabudowie jeden z najważniejszych.
Przejście bramowe jest tylko jednym z elementów całego projektu remontu kamienicy ale równie istotnym co elewacja. Prowadzone rozmowy z urzędem dotyczą także tej części budynku.
Wszystkie prace remontowe należy przeprowadzić nie tylko z godnie z procedurami ale także ze zrozumieniem materiałów z jakich są zrobione i dbałością o każdy szczegół.
W przypadku tej przestrzeni nie zachowały się żadne archiwalne dokumenty, które świadczyłyby o dawnym wyglądzie przejścia bramowego. Kamienica odbudowana po wojnie otrzymała charakter reprezentacyjnego budynku. Z biegiem czasu, niektóre elementy, chociażby brama i samo przejście utraciło wiele z jego historycznego charakteru. Układ posadzki, użycie wysokiej klasy materiałów, odpowiednio dobrane oświetlenie i całość zaprojektowana spójnie z nawiązaniem do historycznego charakteru miejsca to nasz cel na odnowienie fragmentu starego budynku w centrum Warszawy.