...

Kamienice Warszawskie

Kamienice Warszawskie

Rewaloryzacje zabytkowych budynków

Warszawskie kamienice – eklektyczne, secesyjne i modernistyczne – przez ostatnich kilkadziesiąt lat najbardziej niedoceniane zabytki miasta. Te, które przetrwały bombardowania czy Powstanie Warszawskie, po wojnie musiały jeszcze stawić czoła nowemu systemowi. Ileż piękna do dziś kryje się w tych niezwykłych budynkach! Wiele z nich zaprojektowanych zostało przez znanych architektów. Nawet jeśli do dziś nie zostały wyremontowane, to ich ozdobne detale, rzeźbione zwieńczenia, kute balkony, efektowne bramy czy bogate sztukaterie zdradzają dawną klasę i elegancję.

Wystarczy przespacerować się bocznymi uliczkami starej Ochoty, Mokotowa czy Pragi, by wśród masywnych kamienic, wąskich chodników i podwórek typu studnie poczuć historyczny klimat przedwojennej architektury.

Niełatwy remont kamienicy

Większość starych kamienic, szczególnie położonych w centralnych dzielnicach miasta to zabytki. Wiele z tych zniszczonych zębem czasów budynków wymaga przeprowadzenia gruntownych prac remontowych. Jeśli jednak budynek wpisany jest do rejestru zabytków, prace remontowe nie są ani szybkie, ani łatwe. Taki wpis obliguje właściciela, do uzyskania pozwolenia konserwatora zabytków na przeprowadzenie wszelkich robót budowlanych i konserwatorskich. Niewielki remont, wymiana okien i podłóg, malowanie, a czasem nawet tapetowanie ścian wymaga dodatkowej zgody na działanie.

Ponadto, stare zabytkowe kamienice wymagają nie tylko działań ze szczególną dbałością o detale, ale również wykorzystania specyficznych, dedykowanych technologii konserwatorskich do wykonania prac przeznaczonych dla obiektów zabytkowych.

Gdy w starej kamienicy mieszkają lokatorzy…

Zniszczone zabytkowe kamienice wymagają często bardzo poważnych napraw – remontu murów, wzmocnienia stropów, wykonania hydroizolacji zawilgoconych fundamentów czy ociepleń. W budynkach, gdzie na stałe mieszkają ludzie takie prace wykonuje się przy użyciu przeróżnych metod przeznaczonych dla obiektów zabytkowych, które mają za zadanie zmniejszenia uciążliwości związanych z remontem, a jednocześnie maksymalne zachowanie  substancji zabytkowej. Wówczas wykonuje się na przykład szycie zewnętrzne lub wewnętrzne murów, iniekcje czy też termoizolacje płytami rezolowymi.

Projekt szczególnie ważny

Projektowanie dla takich obiektów wymaga stosowania odpowiedniego sposobu postępowania. Projekty wzbogacone są wówczas o program konserwatorski prowadzenia prac, wymagają naniesienia większej liczby szczegółowych zapisów i detali. Dla zabytkowych budynków wymagane jest nie tylko uzgodnienie działań z odpowiednim urzędem konserwatorskim, ale również uzyskanie pozwolenia na budowę, w odróżnieniu od zwykłych obiektów gdzie pozwolenie można zastąpić zwykłym zgłoszeniem prac remontowych.

Proces projektowy remontu zabytkowych kamienic i przygotowanie takiej inwestycji wymaga dużych nakładów pracy i często trwa naprawdę długo. Mimo to, każdy remont jest wykonalny, dlatego warto powalczyć nie tylko o piękny wygląd kamienicy i niepowtarzalny klimat miasta, ale również o bezpieczeństwo mieszkańców zniszczonego budynku.

Zapraszamy do obejrzenia galerii naszych prac. Być może będzie natchnieniem dla tych, którym odrestaurowanie starej kamienicy wydaje się niewykonalne lub mało istotne…

Może zanteresujesz się również innymi naszymi artykułami?

Projekt remontu kamienicy Warszawa

Projekt remontu kamienicy Warszawa

Projekt remontu kamienicy Warszawa Wpisywanie zabytków do rejestrów, czyli Gminnej Ewidencji Zabytków czy Rejestru Zabytków, w ostatnich latach przybiera intensywną formę. Zmiany w prawie budowlanym a także w ustawie o Zabytkach spowodowały w praktyce zrównanie rangi...

Nadbudowa Willi

Nadbudowa Willi

Nadbudowa miejskiej willi w zabudowie bliźniaczej w sercu Warszawy – ul Rzymska Nadbudowa willi, budynku jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej w historycznej dzielnicy Warszawy to temat o tyle ciekawy i pasjonujący co pracochłonny. Trudny, bo trzeba współpracować z...

Projekt kamienicy Warszawa

Projekt kamienicy Warszawa

Projekt Kamienicy Warszawa - Odnowienie Zabytku Zabytkami warszawskimi, zajmujemy się jako projektanci  i miłośnicy zabudowy dawnej Warszawy. Nasze projekty remontów kamienic Warszawskich przedstawialiśmy już nie raz. Pomimo trwającej już od wielu lat wspomaganej...

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.