...

Mały dom

Mały dom – dlaczego warto nie przesadzać?

Mały dom jest ekstraktem naszych potrzeb. Często nasze wymagania i oczekiwania są bowiem większe niż tak naprawdę potrzebujemy. Z domem jest bowiem jak z miastem – chodzimy tylko po niektórych ulicach, więc może warto bez większej straty zrezygnować z tych, których nigdy nie odwiedzamy?

Zalety małych domów

Niezależnie od tego, czy planujemy zamieszkać samotnie, czy też z rodziną – w małym domu będzie po prostu przytulniej. Mniejsza przestrzeń zmniejsza dystans między mieszkańcami, co z pewnością sprzyja zawiązywaniu więzi i częstszym kontaktom.

Mniejszy dom to także, a może przede wszystkim niższe koszty budowy i utrzymania. Rachunki za prąd i ogrzewanie niejednej rodzinie w wielkiej willi potrafią spędzać sen z powiek. A to przecież nie jedyne koszty związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego.

Mniejsze powierzchnie bardzo często wydają nam się nie tyle przytulne, co świetnie zorganizowane. Wynika to z faktu, że im mniejszą przestrzeń mamy do zagospodarowania, tym dokładniej planujemy, co i gdzie powinno się w niej mieścić. Wbrew pozorom w ten sposób zwiększa się funkcjonalność pomieszczenia, a jednocześnie znika potrzeba gromadzenia niepotrzebnych przedmiotów, na które zwyczajnie brakuje miejsca.

Jak zaprojektować mały dom?

Dla wielu rodzin mały dom jest kwestią wyboru, nie zaś kompromisu. Niższe koszty i krótszy czas budowy oraz mniejszy kredyt dają wolność i nie napędzają wszechobecnego stresu. Warto jednak pamiętać, że w małej przestrzeni warto zadbać o jakość wykończenia pomieszczeń. Przy bliższym kontakcie wzrokowym, sztuczne i źle dobrane materiały dają poczucie bylejakości. Na co więc zwrócić uwagę urządzając mały, ale przytulny dom?

Użycie naturalnych materiałów, takich jak kamień i drewno zapewni poczucie stabilności, ale też zaakcentuje związek domu z ziemią i otoczeniem. Idealnym rozwiązaniem na niewielkich powierzchniach będą podłogi z szerokich desek, solidne wejściowe drzwi czy jeden duży drewniany stół, który stanie się centrum naszego życia rodzinnego. W sypialniach i w salonie warto rozważyć wnęki w ścianach, które są jak meble – wykończone naturalnym materiałem będą zarówno funkcjonalne jak i ozdobne. Na niewielkich metrażach sprawdzają się łuki i zaokrąglenia, które dają poczucie większej przestrzeni.

Każdy kąt na wagę złota

Decydując się na budowę lub remont małego domu, trzeba zagospodarować go w całości, aby nie zmarnować żadnej powierzchni, która prędzej czy później okaże się niezbędna. Warto sprawdzić jakie będą możliwości adaptacji strychu, przestrzeni pod schodami czy pod sufitem. Architekci widzą bowiem miejsce tam, gdzie nasza świadomość nawet nie dociera.

Mały ale funkcjonalny

Wielu z nas boi się małych przestrzeni, w obawie przed ciasnotą, bałaganem, czy brakiem miejsca na swoje pasje i relaks. Owszem, mniejsze domy czy mieszkania są bardziej wymagające, jeśli chodzi o utrzymanie porządku. Zamiast jednak dokładać zbędnych metrów kwadratowych, warto najpierw rozważyć adaptację strychu, antresolę, taras na dachu, dodatkowy pokój nad garażem, przeszklone ściany i kompaktowe meble. To narzędzia architektów, których wykorzystanie, może w pełni zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów, szukających projektów tańszych, ale również funkcjonalnych i oryginalnych.

W naszej pracowni, w której powstają projekty dopasowane do potrzeb inwestorów dbamy o prawidłowe wykorzystanie przestrzeni. Dzięki odpowiednim wywiadom i rozpoznaniu potrzeb potrafimy stworzyć projekt spełniający oczekiwania klienta, biorąc pod uwagę nie tylko jakość wykończenia ale również koszty inwestycji.

Może zanteresujesz się również innymi naszymi artykułami?

Budynek Wielorodzinny na Gocławku

Budynek Wielorodzinny na Gocławku

Nowoczesny Budynek Wielorodzinny Nowoczesny budynek mieszkalny wielorodzinny to nie tylko architektura wpisująca się w nowe trendy, ale także a może przede wszystkim odpowiedź na współczesne potrzeby funkcjonalne. Inwestycja mieszkaniowa zrealizowana właśnie i oddana...

Trudna działka

Trudna działka

Trudna działka Jak wybudować dom gdzie są same ograniczenia. Ciekawy dom, który został niemal „wyrzeźbiony”, aby mógł stanąć na niezwykle wymagającym terenie. Takie wyzwania dla architekta z wyobraźnią dają efekt oryginalnych, nowatorskich rozwiązań.Pomysł na budowę...

Badania gruntu przed budową domu

Badania gruntu przed budową domu

Badania gruntu przed budową domu Ukryte koszty podczas budowy spędzają sen z powiek każdego inwestora. Każdy, kto choć raz zdecydował się na postawienie domu wie, że pomimo szczegółowej wyceny projektu, zdarzają się „niespodzianki” podczas jego realizacji. Jedna z...

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.