...

Mały dom

Mały dom – dlaczego warto nie przesadzać?

Mały dom jest ekstraktem naszych potrzeb. Często nasze wymagania i oczekiwania są bowiem większe niż tak naprawdę potrzebujemy. Z domem jest bowiem jak z miastem – chodzimy tylko po niektórych ulicach, więc może warto bez większej straty zrezygnować z tych, których nigdy nie odwiedzamy?

Zalety małych domów

Niezależnie od tego, czy planujemy zamieszkać samotnie, czy też z rodziną – w małym domu będzie po prostu przytulniej. Mniejsza przestrzeń zmniejsza dystans między mieszkańcami, co z pewnością sprzyja zawiązywaniu więzi i częstszym kontaktom.

Mniejszy dom to także, a może przede wszystkim niższe koszty budowy i utrzymania. Rachunki za prąd i ogrzewanie niejednej rodzinie w wielkiej willi potrafią spędzać sen z powiek. A to przecież nie jedyne koszty związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego.

Mniejsze powierzchnie bardzo często wydają nam się nie tyle przytulne, co świetnie zorganizowane. Wynika to z faktu, że im mniejszą przestrzeń mamy do zagospodarowania, tym dokładniej planujemy, co i gdzie powinno się w niej mieścić. Wbrew pozorom w ten sposób zwiększa się funkcjonalność pomieszczenia, a jednocześnie znika potrzeba gromadzenia niepotrzebnych przedmiotów, na które zwyczajnie brakuje miejsca.

Jak zaprojektować mały dom?

Dla wielu rodzin mały dom jest kwestią wyboru, nie zaś kompromisu. Niższe koszty i krótszy czas budowy oraz mniejszy kredyt dają wolność i nie napędzają wszechobecnego stresu. Warto jednak pamiętać, że w małej przestrzeni warto zadbać o jakość wykończenia pomieszczeń. Przy bliższym kontakcie wzrokowym, sztuczne i źle dobrane materiały dają poczucie bylejakości. Na co więc zwrócić uwagę urządzając mały, ale przytulny dom?

Użycie naturalnych materiałów, takich jak kamień i drewno zapewni poczucie stabilności, ale też zaakcentuje związek domu z ziemią i otoczeniem. Idealnym rozwiązaniem na niewielkich powierzchniach będą podłogi z szerokich desek, solidne wejściowe drzwi czy jeden duży drewniany stół, który stanie się centrum naszego życia rodzinnego. W sypialniach i w salonie warto rozważyć wnęki w ścianach, które są jak meble – wykończone naturalnym materiałem będą zarówno funkcjonalne jak i ozdobne. Na niewielkich metrażach sprawdzają się łuki i zaokrąglenia, które dają poczucie większej przestrzeni.

Każdy kąt na wagę złota

Decydując się na budowę lub remont małego domu, trzeba zagospodarować go w całości, aby nie zmarnować żadnej powierzchni, która prędzej czy później okaże się niezbędna. Warto sprawdzić jakie będą możliwości adaptacji strychu, przestrzeni pod schodami czy pod sufitem. Architekci widzą bowiem miejsce tam, gdzie nasza świadomość nawet nie dociera.

Mały ale funkcjonalny

Wielu z nas boi się małych przestrzeni, w obawie przed ciasnotą, bałaganem, czy brakiem miejsca na swoje pasje i relaks. Owszem, mniejsze domy czy mieszkania są bardziej wymagające, jeśli chodzi o utrzymanie porządku. Zamiast jednak dokładać zbędnych metrów kwadratowych, warto najpierw rozważyć adaptację strychu, antresolę, taras na dachu, dodatkowy pokój nad garażem, przeszklone ściany i kompaktowe meble. To narzędzia architektów, których wykorzystanie, może w pełni zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów, szukających projektów tańszych, ale również funkcjonalnych i oryginalnych.

W naszej pracowni, w której powstają projekty dopasowane do potrzeb inwestorów dbamy o prawidłowe wykorzystanie przestrzeni. Dzięki odpowiednim wywiadom i rozpoznaniu potrzeb potrafimy stworzyć projekt spełniający oczekiwania klienta, biorąc pod uwagę nie tylko jakość wykończenia ale również koszty inwestycji.

Może zanteresujesz się również innymi naszymi artykułami?

Projekt remontu kamienicy Warszawa

Projekt remontu kamienicy Warszawa

Projekt remontu kamienicy Warszawa Wpisywanie zabytków do rejestrów, czyli Gminnej Ewidencji Zabytków czy Rejestru Zabytków, w ostatnich latach przybiera intensywną formę. Zmiany w prawie budowlanym a także w ustawie o Zabytkach spowodowały w praktyce zrównanie rangi...

Nadbudowa Willi

Nadbudowa Willi

Nadbudowa miejskiej willi w zabudowie bliźniaczej w sercu Warszawy – ul Rzymska Nadbudowa willi, budynku jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej w historycznej dzielnicy Warszawy to temat o tyle ciekawy i pasjonujący co pracochłonny. Trudny, bo trzeba współpracować z...

Projekt kamienicy Warszawa

Projekt kamienicy Warszawa

Projekt Kamienicy Warszawa - Odnowienie Zabytku Zabytkami warszawskimi, zajmujemy się jako projektanci  i miłośnicy zabudowy dawnej Warszawy. Nasze projekty remontów kamienic Warszawskich przedstawialiśmy już nie raz. Pomimo trwającej już od wielu lat wspomaganej...

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.