...

Przebudowy – rozbudowy, czyli drugie życie domu

Przebudowy – rozbudowy, czyli drugie życie domu

Kupiłeś dom, choć od początku w wiedziałeś, że budynek będzie potrzebował przeróbki? Odziedziczyłeś nieruchomość, która w ogóle nie spełnia Twoich oczekiwań? A może po prostu zmieniły się Twoje potrzeby i chcesz nieco przerobić swoją posiadłość? Takie zadanie wymaga indywidualnego podejścia. Dlaczego?

Potrzeba zmiany istniejącej nieruchomości zdarza się niezwykle często. Nie wszyscy bowiem dysponują funduszem, który pozwoli wybudować im dom od podstaw, według własnego wymarzonego projektu. Często zdarza się, że kupujemy budynek po okazyjnej cenie z myślą o tym, że można go nieco „poprawić” by spełniał nasze oczekiwania. Czasami po prostu potrzebujemy zmienić coś w naszym obecnym domu, bo pojawia się kolejne dziecko, chcemy dobudować gabinet albo wykorzystać możliwości zabudowy działki by powiększyć garaż. Powody są różne, ale jedno jest niezmienne – każda z tych sytuacji wymaga indywidualnego podejścia. Nie istnieją przecież „gotowe” projekty rozbudowy, a trzeba mieć świadomość, że niewłaściwie dokonane zmiany mogą dostarczyć więcej problemów niż korzyści.

Przemyślana przebudowa

Rozbudowa czy przebudowa domu może przysporzyć mnóstwa nieoczekiwanych kosztów. Warto więc wykonać ją wspólnie z architektem, który nie tylko pomoże zaprojektować działania, ale również będzie wsparciem w najbardziej kluczowych momentach.

Remontując nieruchomość już na wstępie można zaoszczędzić na zakupie działki, budowie przyłączy czy ogrodzenia. Nie da się jednak przystąpić do pracy, bez ogólnej oceny stanu technicznego budynku. Wstępna ekspertyza pozwoli określić, jakie zmiany są możliwe i bezpieczne dla całej konstrukcji. To nie dobry pomysł samemu porywać się na wykonywanie zmian w obrębie zabudowy, szczególnie, jeśli chodzi o dobudowanie kolejnego piętra. Trudno bowiem przewidzieć obciążenia stropów czy ogólną wytrzymałość budynku.

Poszczególne rozwiązania, warto więc przygotować na podstawie projektu domu przy wsparciu projektanta, który uwzględni też indywidualne potrzeby.

Interpretacja przepisów przy rozbudowie

W przypadku przebudowy domu muszą zostać spełnione pewne warunki. Planując zmiany związane z dachem, poddaszem czy nadaniem budynku innego kształtu architektonicznego, konieczne jest wystąpienie o pozwolenie na budowę. I tu znowu pojawia się konieczność, a przynajmniej potrzeba wsparcia osoby znającej się na rzeczy. Niejednoznaczne zapisy w przepisach, planach miejscowych lub warunkach zabudowy często dają możliwości interpretacyjne i pole do popisu przez architekta. Pomysł, który na pierwszy rzut oka wydaje się niewykonalny, można wdrożyć w życie, mając u boku specjalistę, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu pomoże w realizacji planów.

Prosty pomysł na oszczędną rozbudowę

Niewielka działka, niewielki budżet i duża potrzeba dodatkowej przestrzeni – to bardzo częsty przypadek przy rozbudowach. Do tego zazwyczaj dochodzi wiek budynku, niepozwalający na rozbudowę „do góry”, która mogłaby być zbyt kosztowna lub niewykonalna, a do tego nie spełniłaby oczekiwań dużej dodatkowej przestrzeni. Jakie są rozwiązania? Może wystarczy wyburzyć istniejącą dobudówkę by zyskać miejsce w parterze, lub kreatywnie zaprojektować dodatkową przestrzeń przyłączoną do budynku? Jeśli nową część połączymy z resztą domu przeszkloną ścianą, parter może zyskać więcej światła i przestrzeni. Na górze nowej dobudówki zostaje miejsce na dodatkowy pokój, a powyżej możliwość zagospodarowania dachu na zielony słoneczny taras pozwalający odzyskać utraconą przestrzeń ogrodową.

Proste i nowoczesne rozwiązania, połączone z trafionym pomysłem mogą sprawić, że rozbudowa nawet starszego budynku okazuje się możliwa! Zapraszamy zatem do naszego biura! Mamy niekonwencjonalne pomysły i szeroką wiedzę, indywidualnie podchodzimy nawet do najmniejszych przeróbek.

Może zanteresujesz się również innymi naszymi artykułami?

Projekt remontu kamienicy Warszawa

Projekt remontu kamienicy Warszawa

Projekt remontu kamienicy Warszawa Wpisywanie zabytków do rejestrów, czyli Gminnej Ewidencji Zabytków czy Rejestru Zabytków, w ostatnich latach przybiera intensywną formę. Zmiany w prawie budowlanym a także w ustawie o Zabytkach spowodowały w praktyce zrównanie rangi...

Nadbudowa Willi

Nadbudowa Willi

Nadbudowa miejskiej willi w zabudowie bliźniaczej w sercu Warszawy – ul Rzymska Nadbudowa willi, budynku jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej w historycznej dzielnicy Warszawy to temat o tyle ciekawy i pasjonujący co pracochłonny. Trudny, bo trzeba współpracować z...

Projekt kamienicy Warszawa

Projekt kamienicy Warszawa

Projekt Kamienicy Warszawa - Odnowienie Zabytku Zabytkami warszawskimi, zajmujemy się jako projektanci  i miłośnicy zabudowy dawnej Warszawy. Nasze projekty remontów kamienic Warszawskich przedstawialiśmy już nie raz. Pomimo trwającej już od wielu lat wspomaganej...

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.