Trudna działka
Jak wybudować dom gdzie są same ograniczenia.
Ciekawy dom, który został niemal „wyrzeźbiony”, aby mógł stanąć na niezwykle wymagającym terenie. Takie wyzwania dla architekta z wyobraźnią dają efekt oryginalnych, nowatorskich rozwiązań.
Pomysł na budowę swojego wymarzonego domu można zrealizować nawet w trudnych warunkach na których usytuowana będzie potencjalna inwestycja.
W przypadku małej działki trójkątnej, czy wielokątnej gdy teren ma ograniczenia i jest trudny, najlepiej sprawdzi się projekt indywidualny. Projekt indywidualny zawiera wszystko to co potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę. Na podstawie takiego projektu można zbudować i wykończyć swój wymarzony dom. Będzie to dom wyjątkowy, wykonany tylko na zamówienie, skrojony na konkretne potrzeby. Koszt takiego projektu nie musi być wcale wysoki. Dobra dla zamawiającego cena jest realna a projekt budowlany wykonany przez architekta z odpowiednim doświadczeniem będzie spełnieniem oczekiwań każdego klienta.
Ograniczenia terenu
Zarówno wymagający teren jak i inne ograniczenia – zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, czy decyzja o warunkach zabudowy to pole do działania każdego projektanta. Przyszły dom może być usytuowany na terenie chronionym przez konserwatora zabytków. Można też zbudować dom na terenie znajdującym się pod ochroną środowiska – na terenie krajobrazu chronionego, w parku krajobrazowym lub tam, gdzie jest Obszar Natura 2000.
Wiele takich ograniczeń nie jest przeszkodą dla wspaniałej wizji przyszłego domu. Futurystyczny kształt budynku czy klasyczna bryła, a może wyjątkowe elewacje? Indywidualny projekt to nie tylko wyjątkowe rozwiązanie dla klienta. To też dopasowanie do wymagającego i trudnego terenu. To odpowiedź na potrzeby. To także oszczędność na późniejszym etapie, kiedy już dom budujemy, a potem użytkujemy.
Skomplikowane warunki terenowe potrafią dać zaskakujące rozwiązania.
Taki dom będzie zachwycał, będzie inspirujący zarówno dla jego mieszkańców jak i przechodniów czy oglądających. Taki dom może wzbogacić krajobraz, uczynić go takim aby był ciekawy i nieszablonowy.
Jak znaleźć pomysł na taki projekt?
Pomysł na rozwiązania i architekturę można wziąć na przykład z historii. Budynek wzniesiony na terenie wiejskim powinien odpowiadać na tradycję miejsca, szanować jego kulturę. Budynek może być zarówno nowoczesny a jednocześnie dopasowany do krajobrazu. Na przykład nowoczesna oryginalna bryła budynku z użyciem tradycyjnych rozwiązań elewacyjnych czy materiałowych, które zastosowano w sąsiednich budynkach, może uczynić projekt wyjątkowym a jednocześnie dopasowanym do krajobrazu.
To może być użycie drewna w sposób ciekawy, który uwydatni jego detal i nawiąże do otaczającej zabudowy.
W każdym krajobrazie można szukać inspiracji, należy tylko patrzeć, słuchać i odpowiadać.